Dla tych, którzy uwielbiają jednak samemu bawić się w budowlańców przygotowaliśmy poradnik odnośnie technik malowania ścian. Miłej lektury :)
Przed malowaniem upewnijcie się ,że ściany są czyste i odpylone. Należy również pozbyć się złuszczonej farby i i uszkodzonych części tynku (np. odparzenia). Wszelkie ubytki należy uzupełnić i zaszpachlować.
Nie zapomnijcie o gruntowaniu - grunt to podstawa :) Najlepiej w tym celu użyć farb podkładowych, ale jeśli wybieracie wersję budżetową, to możecie użyć zwykłych gruntów. Zazwyczaj wystarcza jedna warstwa, ale na podłoża bardziej chłonne, np. tynki gipsowe, będzie trzeba użyć większej ilości warstw.
Czym malować?
Do wyboru mamy Pędzel, wałek, pistolety natryskowe i agregaty m.in. hydrodynamiczne.
Pędzel jest narzędziem prostym, ale zarazem trudnym w użyciu. Charakteryzuje się małą wydajnością i wymaga sporych umiejętności jeśli chce się pomalować dobrze.
Pędzle świetnie nadają się do gruntowania powierzchni, odcinania kątów i malowania drobnych detali. Przy gruntowaniu najlepiej sprawdzi się tzw. ławkowiec. Jeśli zdecydujecie się na pędzel, to poszukajcie pędzla z miękkim włosiem akrylowym.
Wałek jest prawdopodobnie narzędziem najpopularniejszym i chętnie wybieranym zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów.
Podobnie jak pędzel wymaga pewnych umiejętności od użytkownika jeśli chce się mieć estetycznie pomalowane ściany. Pozwala on na stosunkowo równomierne rozprowadzenie farby na ścianie przy zastosowaniu prawidłowej techniki.
Musimy pamiętać aby wałek był mokry. Nigdy nie malujmy suchym.
Pierwszą warstwę możemy pomalować pionowo raz przy razie pamiętając aby nie robić "mijaków". Drugą warstwę malujemy poprzecznie do pierwszej - pozwala to uniknąć brzydkich pasów. Unikajmy malowania chaotycznego w kilku różnych kierunkach - tak jak to czasami robią w serialach ;).
Przy malowaniu wałkiem należy pamiętać również o tym, aby zawsze starać się nabierać tyle samo farby i malować w miarę taką samą ilość powierzchni.
Malujemy z wyczuciem, tzn. nie dociskając za mocno do ściany, ale też i nie za lekko.
Ilość warstw zależy od rodzaju farby, malowanego podłoża i naszych umiejętności.
Pamiętajmy również aby odpowiednio dobrać wałek do rodzaju stosowanej farby. Wałki z krótkim włosem dobrze nadają się do ścian gładkich (np. takich na których są położone gładzie). Wałki ze średnim włosem do ścian bardziej chropowatych, np z samym tynkiem. Natomiast wałki z długim włosem do ścian, na których są duże nierówności, np. różnego rodzaju struktury bądź cegła.
Pistolety natryskowe na sprężone powietrze i agregaty hydrodynamiczne są urządzeniami bardzo wydajnymi, ale już o wiele droższymi niż pędzle i wałki. Podobnie jak agregaty polecane są do malowania dużych powierzchni, przy których zakup się opłaci. Trzeba również pamiętać o tym, aby używać farb jak najbardziej jednorodnych, gdyż wszelkie zanieczyszczenia mogą zapchać dyszę pistoletu, no i oczywiście niezwłocznie po skończonej pracy narzędzia dokładnie myjemy. Praca tego typu urządzeniami przebiega bardzo szybko pod warunkiem, że nie mamy do pomalowania wielu bardzo małych pomieszczeń. Najlepiej sprawdzają się w firmach budowlanych, które malują duże powierzchnie i ogólnie bardzo dużo.
Reasumując: jeśli macie do pomalowania mieszkanie, bądź dom jednorodzinny, najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw wałków i pędzle do detali. Jeśli malujecie bardzo duże powierzchnie możecie rozważyć zakup agregatu, ale do tego potrzeba doświadczenia i umiejętności obsługi tego typu sprzętu.
Udanych remontów :)
"...Zazwyczaj wystarcza jedna warstwa, ale na podłoża bardziej chłonne, np. tynki cementowo-wapienne itp.," Bardziej chłonnym tynkiem jest raczej tynk gipsowy niż CW
OdpowiedzUsuńDziękujemy za komentarz. Poprawiliśmy tekst.
Usuń